Bayramdan itibaren...

İLK İCRAATLARI ZAM YAPMAK OLDU

Bayramdan itibaren...

Akçakoca Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı 2. oturumunda gündem maddelerinden biri de suya yapılacak zam konusuydu.

Su zammı Ak Partili belediye meclis üyelerinin muhalefetine rağmen MHP ve CHP’li üyelerin oy çokluğuyla geçti.

YEMENİCİ DÖNEMİNDE İNDİRİM YAPILMIŞTI

Akçakoca'nın bir önceki dönem Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici döneminde, 'SUYUN TEMEL İHTİYAÇ OLDUĞU' unutulmayarak zammın aksine indirime gidilmiş, su ücreti 2 liradan 1,5 liraya düşürülmüştü. Ayrıca okuma bedeli olan 5 TL kaldırılmış, kartlı sayacı teşvik için de her haneye 50 ton bedava su verilmişti.

CUMAYERİ VE GÜMÜŞOVA'DA 1 BUÇUK TL

Öte yandan Cumayeri ve Gümüşova ilçelerinde suyun metreküp fiyatının 1 buçuk TL olduğu, Akçakoca'da yapılacak olan zamla birlikte, Cumayeri ve Gümüşova'ya göre suyun metreküp fiyatının iki kat daha pahalı olacağı söyleniyor.

Oy çokluğuyla alınan karar uyarınca, konutlarda 2 lira olan suyun metreküpü 3 liraya, kartlı sayaçlarda metrekübü 150 kuruş olan suyun metre küpü 2 liraya çıkartıldı.

Karar oylanmadan önce söz alan bazı meclis üyeleri, zammın derhal hayata geçirilmesinin sıkıntı yaratacağını, uygulamaya Ramazan Bayramı’dan sonra geçilmesinin doğru olacağını söylediler. Bu teklifi Başkanlık makul buldu.

Başkan Okan Yanmaz zammın gerekçesini, belediye kaynaklarında büyük bir kısıtlamanın yaşandığı, tahsil edilemeyen su miktarı parasının 8 milyon liraya dayandığını belirterek acilen yapılması gereken harcamalar için kaynak bulunmasının zorunluluğuna bağladı.

Yanmaz, ”birçok alanda tasarrufa gidiyoruz. 10 yıldan beri de zam yapılmayan suya zam yapmak zorunluluğumuz vardır” dedi.

Yapılan oylamada Ak Parti zamlara ret, MHP ve CHP ise evet yönünde tercih kullandı. Yeni zamlı tarife Bayram’dan itibaren hayata geçecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 23:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülerman Fırat
Gülerman Fırat - 3 ay Önce

Kartlı sayaç ekonomik değil o halde..

SIRADAKİ HABER

banner1